رفتن به بالا
  • پنجشنبه - ۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۷
  • کد خبر : ۲۶۹۴۶
  • مشاهده :
چاپ این مطلب

رئیس مرکز آمار ایران: پیش‌نویس قانون جدید آمار تدوین و در اختیار مجلس گذاشته شد

 عصرصادق ,,امیدعلی پارسا صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: به علت فراهم نبودن زیرساخت‌های مورد نیاز تهیه آمار،‌ بسیاری از آمارهای ارائه شده در کشورمان قابل استناد نیستند و نمی‌توان آن‌ها را برای برنامه‌ریزی و تصمیم‌سازی در اختیار مدیران قرار داد. رئیس مرکز آمار ایران‌ عنوان کرد:‌ حوزه عملکردی مرکز آمار کشور در بخش‌هایی […]

 عصرصادق ,,امیدعلی پارسا صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: به علت فراهم نبودن زیرساخت‌های مورد نیاز تهیه آمار،‌ بسیاری از آمارهای ارائه شده در کشورمان قابل استناد نیستند و نمی‌توان آن‌ها را برای برنامه‌ریزی و تصمیم‌سازی در اختیار مدیران قرار داد.

رئیس مرکز آمار ایران‌ عنوان کرد:‌ حوزه عملکردی مرکز آمار کشور در بخش‌هایی نظیر اعلام نرخ تورم،‌ آمارهای بیکاری و رشد اقتصادی مطلوب و نتایج آن نیز قابل استناد است اما در سایر بخش‌ها زیرساخت‌های تهیه آمار به علت کمبود اعتبارات و منابع مورد نیاز هیچ پیشرفتی نداشته‌اند.

پارسا تصریح کرد:‌ آمارها،‌ اطلاعات و برنامه‌ریزی سه رکن اساسی توسعه کشور است به طوری‌که در صورت مخدوش بودن آمارها اطلاعات لازمه نیز دچار نقصان می‌شوند و در نهایت  مدیران و مسئولان برای برنامه‌ریزی در حوزه‌های مختلف و کلان به جای آمار از تجربه‌هایشان استفاده خواهند کرد.

وی ابراز داشت:‌ یک‌ اطلاعات آماری کاملاً قابل استناد و باکیفیت برای تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی کلان باید شاخصه‌های زیادی را دارا باشد که از جمله این ویژگی‌های لازم می‌توان به مواردی نظیر جامع بودن،‌ یکپارچه بودن،‌ به هنگام بودن، در دسترس بودن و قابل اعتماد بودن اشاره کرد.

رئیس مرکز آمار ایران‌ عنوان کرد:‌ در حال حاضر حدود ۵۵ درصد آمار مورد نیاز برنامه‌ریزان ملی،‌ ۳۵ درصد آمارهای مقامات و مدیران استانی و  کمتر از ۱۵ درصد آمارهای مورد نیاز مقامات شهرستانی توسط مرکز آمار کشور تهیه،‌ تدوین و در اختیار حوزه‌های یاد شده قرار می‌گیرد.

پارسا اظهار داشت: مجموعه ساختارهای آماری کشور مطلوب نیست به همین علت بسیاری از آمارهای ارائه شده توسط مرکز آمار ایران مورد استفاده مدیران و مسئولان قرار نمی‌گیرد و آنان برای تصمیم‌گیری در حوزه‌های مختلف مجبور به استفاده از قصاوت‌های شخصی و تجارب کاری خود می‌شوند.

وی بیان داشت: محدودیت‌هایی نظیر نبود منابع لازم و نیروی انسانی از دلایل اصلی عدم پیشرفت‌های آماری کشورمان است اما با توجه به اینکه پایه و اساس برنامه‌ریزی و حاکمیت شایسته بر مبنای آمار است بنابراین طرح چنین موانعی به هیچ عنوان برای یک کشور قابل قبول نیست.

رئیس مرکز آمار ایران افزود: پیش‌نویس قانون جدید آمار کشور تدوین و در اختیار مجلس گذاشته شده است که در صورت اعلام نظر نهایی مجلس تا اواخر خرداد سال آینده در مورد آن،‌ می‌توانیم در راستای تهیه آمارهای باکیفیت و جلوگیری از اعمال موازی‌کاری‌ها گام مثبتی برداریم.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه