رفتن به بالا
  • سه شنبه - ۱۲ تیر ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۴
  • کد خبر : ۲۵۶۶۳
  • مشاهده :
چاپ این مطلب
رضا رسولی ؛

طرح شفاف سازی ساختاری و عملکردی مدیریت شهر برای جلوگیری از رانت اطلاعاتی

عصرصادق ؛ در جلسه کمیسیون عمران و توسعه شهری  شورای اسلامی رشت طرح شفاف سازی ساختاری و عملکردی مدیریت شهر ( ساختار شیشه ای شورا و شهرداری ) مورد بررسی قرار گرفت. رضا رسولی رییس کمیسیون عمران و توسعه شورای اسلامی رشت در این جلسه با بیان اینکه شفافیت رکن غیر قابل انکار مردم سالاری […]

عصرصادق ؛ در جلسه کمیسیون عمران و توسعه شهری  شورای اسلامی رشت طرح شفاف سازی ساختاری و عملکردی مدیریت شهر ( ساختار شیشه ای شورا و شهرداری ) مورد بررسی قرار گرفت.
رضا رسولی رییس کمیسیون عمران و توسعه شورای اسلامی رشت در این جلسه با بیان اینکه شفافیت رکن غیر قابل انکار مردم سالاری است اظهار داشت: توسعه بدون آگاهی نتیجه مطلوبی را که جوامع بشری به دنبال آن هستند را در بر نخواهد داشت .
وی با تاکید بر اینکه ارتباط توسعه و شفافیت غیر قابل انکار است گفت: متاسفانه امروز شفافیت به طور ملموس در رفتارهای سازمانی خصوصا سازمانی عمومی کمتر دیده می شود .
رسولی شفافیت اطلاعات را حق شهروندان دانست و افزود: شفافیت احساس امنیت ایجاد می کند و با شعار گرایی و نگاه از بالا به پایین و اقتدار گرا نمی توانیم ساختار بیمار را تبدیل به ساختار خود پالایش گر کنیم.
رئیس کمیسیون عمران و توسعه شورای اسلامی رشت تاکید کرد: شفافیتی که مدنظر ماست باید کاملا ساختارمند و سیستماتیک و مستمر باشد نه اینکه متکی به شخص و یا اشخاص باشد تا با حذف اشخاص نگاه حاکم بر ساختار تغییر کند.
وی با اشاره به اینکه امروز فضای مجازی بخش لاینفک زندگی ما است افزود: هدف و آرمان نهایی ما این است که مردم بتوانند از آنچه که در رشت رخ می دهد آگاه شوند.
رسولی با تاکید بر اینکه باید مردم را متقاعد کنیم که چیزی برای پنهان کاری نداریم تصریح کرد: احساس می کنم در ساختار مدیریت شهری ما یک اراده غیر رسمی برای غیر شفاف بودن وجود دارد و این اراده غیر رسمی مستقیما با منافع اقتصادی و سیاسی افراد و جناحها بستگی دارد. این سیستم خود پالایشی برای ما اهمیت دارد چرا که اگر پالایش متکی بر افراد باشد خود اشخاص می توانند عامل فسار جدید باشند.
رسولی با تصریح بر اینکه هدف ما این است تا ساختارهایی قابل ردیابی، به روز و آنلاین و خود پالایش ایجاد کنیم خاطرنشان کرد: بدین ترتیب مردم به عنوان ناظر اصلی فعالیتهای ما به اطلاعات مدیریت شهری دست می یابند .
وی حضور همه معاونتهای شهرداری برای بررسی طرح را مورد تاکید قرار داد و گفت: یکی از مشکلات امروز ما رانت اطلاعاتی در سیستم مدیریت شهری است ، اجرای چنین طرح شفاف سازی مورد درخواست رسانه ها بوده و از رسانه ها به عنوان چشم و گوش جامعه می خواهم تا نظرات خود را در این باره بیان کنند.
وی بررسی نقاط قوت و ضعف طرح در یک کارگروه به مدت یک ماه را مورد تاکید قرار داد و افزود: تعارضات ما را به یک نقطه مطلوب می رساند و طرح را صیقلکاری می کند .
رئیس کمیسیون عمران و توسعه شورای اسلامی رشت در ادامه با اشاره به بحران آب در کشور اظهار داشت: قطعا این امر ما را با چالشهایی مواجه می کند امروز این چالش در برخی از استانها مانند خوزستان جدی شده است .
رسولی افزود: مهاجرت از سایر استانها به استانهای شمالی در آینده نزدیک قابل پیش بینی است ، براساس پیش بینی ها در طول ۱۰ سال آینده جمعیت گیلان به ۶ میلیون نفر می رسد و این در حالی است که ما در جمع آوری زباله مشکل داریم و مشکل فاضلاب در استان ما غیر قابل انکار نیست و معابر و شبکه راههای ما دارای ضعفهای جدی است و مشکل سیستم برق نیز در روزهای اخیر برای همگان مشهود شد.
وی با تاکید بر اینکه قصد سیاه نمایی ندارد اظهار داشت: نیاز است به طور ویژه ارزیابی از وضعیت موجود زیرساختهای شهری داشته باشیم تا در یک گفتمان مشترک به یک مطالبه مشخص از دولت در سال ۹۸ برسیم.
وی با اشاره به ورود موج جمعیت کارگری در دهه های ۵۰ و ۶۰ به گیلان گفت: این بار بخش مرفه از استانهای جنوبی و مرکزی به گیلان می آیند که می تواند به شدت در مناسبات اقتصادی و فرهنگی اثر گذار باشد ما اگر بتوانیم ظرفیتهای مناسب را فراهم کنیم این امر یک فرصت برای شهر است .
رسولی در همین رابطه تاکید کرد: در جلسه بعدی پیرامون ارزیابی وضعیت موجود ، وضعیت پدافند و نحوه نمودار توسعه ای که باید در شهر رخ دهد بحث و تبادل نظر می شود.

پویا قلی پور نیز در ادمه در مورد چرایی و چگونگی اجرای طرح شفاف سازی ساختاری و عملکردی مدیریت شهر اظهار داشت :ایجاد سیستم خودپایشی ، افزایش ساختار مقابله با انحراف ؛ افزایش اعتماد شهروندان ، مقابله منطقی با حاشیه پراکنی و فضاسازی هاو ایجاد ساختار تعامل دو سویه بین شورا و مردم از مهم ترین مزایای اجرای این طرح است.
وی با تاکید بر اینکه شفافیت بستر توسعه است افزود: تمام کشورهایی که به توسعه دست یافته اند از مسیر شفافیت عبور کردند.
وی گفت: شهرداری ها و شوراهایی که به شفافیت رسیده اند درآمد آنها نیز افزایش یافته است چرا که مردم به شهرداری اعتماد پیدا کرده اند.
وی با تصریح بر اینکه با اجرای طرح شفاف سازی ساختاری و عملکردی مدیریت شهر تمام عملکرد شهرداری ها از زیر ذره بین مردم می گذرد بیان داشت: به این ترتیب یک اعتماد اجتماعی فراگیر ایجاد میشود ولی متاسفانه امروز شهرداری رشت با عدم اعتماد اجتماعی روبرو است .

 

 

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه