رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۲
  • کد خبر : ۲۴۶۹۲
  • مشاهده :
چاپ این مطلب

جزئیات کاهش اقساط وام ۱۶۰میلیونی مسکن/قسط ماهانه ۱۷۰هزار تومان کم شد

عصرصادق ؛ شورای پول و اعتبار روز گذشته با کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن‌ یکم در چارچوب برنامه ملی بازآفرینی شهری برای استفاده خانه‌اولی‌‌ها در بافت‌های فرسوده از ۸ به ۶ درصد و برای سایر مناطق شهری از ۹٫۵ به ۸ درصد موافقت کرد. در حال حاضر خانه‌اولی‌ها برای دریافت تسهیلات ۱۶۰ میلیون […]

عصرصادق ؛ شورای پول و اعتبار روز گذشته با کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن‌ یکم در چارچوب برنامه ملی بازآفرینی شهری برای استفاده خانه‌اولی‌‌ها در بافت‌های فرسوده از ۸ به ۶ درصد و برای سایر مناطق شهری از ۹٫۵ به ۸ درصد موافقت کرد.

در حال حاضر خانه‌اولی‌ها برای دریافت تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی مسکن (در تهران) بایستی ۸۰ میلیون تومان را به‌مدت یک سال در بانک مسکن سپرده‌گذاری کنند. در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت سقف وام مذکور ۱۲۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۸۰ میلیون تومان است.

اقساط وام مذکور برای زوج‌های جوان (خانه‌اولی‌ها) در تهران با بازپرداخت ۱۲ساله ماهانه یک میلیون و ۸۶۶ هزار تومان است. در مراکز استان‌ها اقساط ۱۲ساله وام مسکن صندوق پس‌انداز یکم ویژه زوجین با نرخ سود ۹٫۵درصدی یک میلیون و ۳۹۹ هزار تومان و در سایر شهرها نیز اقساط ماهانه حدود ۷۰۰ هزار تومان است.

متقاضیان وام مسکن صندوق یکم در تهران پس از ۱۲ سال بابت وام ۱۶۰ میلیون تومانی حدود ۱۱۰ میلیون تومان سود پرداخت می‌کنند، به‌عبارت دیگر با نرخ سود ۹٫۵ درصد حدود ۲۷۰ میلیون تومان (با قسط ماهانه ۱٫۸ میلیون تومانی) پرداخت خواهند کرد، این در حالی است که با کاهش سود وام مسکن خانه‌اولی‌ها به ۸ درصد (برای سایر مناطق شهری) با فرض بازپرداخت ۱۲ساله ساده سود تسهیلات به ۹۰ میلیون تومان کاهش می‌یابد.

میزان اقساط ماهانه وام ۱۶۰ میلیون تومانی با سود ۸ درصد یک میلیون و ۷۳۰ هزار تومان بوده که حدود ۱۳۰ هزار تومان از وام با نرخ سود ۹٫۵ درصد کمتر است.

از سوی دیگر مطابق مصوبه شورای پول و اعتبار نرخ سود وام صندوق پس‌اندازیکم برای استفاده خانه‌‌اولی‌ها در بافت‌های فرسوده به ۶ درصد کاهش یافته است، بر این اساس در تهران زوج‌های جوان ۱۲ ماه پس از سپرده‌گذاری در حساب صندوق پس‌اندازیکم می‌توانند از وام ۱۶۰ میلیون تومانی و اقساط ماهانه یک میلیون و ۵۶۰ هزار تومانی آن استفاده کنند. مقایسه این رقم با اقساط وام با نرخ ۸ درصد حاکی از کاهش حدود ۱۷۰ هزار تومانی قسط ماهانه دارد.

کل سود این تسهیلات با نرخ ۶ درصد با بازپرداخت ۱۲ساله به‌شیوه ساده ۶۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است که در مقایسه با وام ۸درصدی حدود ۲۶ میلیون تومان کاهش می‌یابد.

به گزارش تسنیم، چند روز قبل وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سیاست‌ها و برنامه‌های جدید دولت در بخش مسکن گفته بود:‌ «رییس جمهوری گفته دولت حاضر است ۱۰۰۰ میلیارد تومان در بانک مسکن سپرده گذاری کند. بانک مسکن نیز وعده داده دو برابر سپرده دولت تسهیلات ۲ساله ساخت را به سازنده در بخش فرسوده با نصف قیمت مصوب شورای پول و اعتبار پرداخت کند. اقساط ماهانه این تسهیلات اگر ۱۰۰ میلیون تومان باشد با سود ۶درصد و در مدت ۱۲ سال، کمتر از ۹۰۰ هزار تومان خواهد شد».

چنانچه زوج‌های جوان خانه‌اولی متقاضی دریافت ۱۰۰ میلیون تومان وام در بافت فرسوده باشند ماهانه حدود ۹۷۵ هزار تومان قسط پرداخت می‌کنند که البته این مبلغ از رقم اعلام‌شده وزیر راه و شهرسازی ۷۵۸۰۰ تومان بیشتر است. میزان سود این وام با بازپرداخت ۱۲ساله ساده ۴۰ میلیون و ۵۲۲ هزار تومان خواهد بود.

انتهای پیام/*

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه