رفتن به بالا
  • یکشنبه - ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۵
  • کد خبر : ۲۴۱۸۹
  • مشاهده :
چاپ این مطلب
ایزددوست در همایش همدلی شرکت توسعه و عمران شهرستان رشت:

امروز نقطه عطف دوران مدیریتی من است/ثمرات تشکیل شرکت تعاونی توسعه عمران در آینده  آشکار می شود

همایش همدلی در تاسیس شرکت توسعه و عمران شهرستان رشت در سالن شهید انصاری مجتمع خاتم الانبیا(ص) برگزار شد. به گزارش عصرصادق ؛ محمود ایزددوست در این همایش  با تبریک روز مادر اظهار داشت: امروز برای من روز بسیار مبارک است همیشه آرزو داشتم به عنوان یک شهروند رشتی کاری بزرگ از خود به یادگار […]

همایش همدلی در تاسیس شرکت توسعه و عمران شهرستان رشت در سالن شهید انصاری مجتمع خاتم الانبیا(ص) برگزار شد.

به گزارش عصرصادق ؛ محمود ایزددوست در این همایش  با تبریک روز مادر اظهار داشت: امروز برای من روز بسیار مبارک است همیشه آرزو داشتم به عنوان یک شهروند رشتی کاری بزرگ از خود به یادگار داشته باشم  و امروز کار بزرگی  با تشکیل شرکت تعاونی توسعه عمران شهرستان رشت انجام شد.

وی تاکید کرد: شاید بانیان این شرکت خود بر بزرگی کاری که انجام داده اند واقف نباشند ولی در آینده برکات این کار مشهود می شود و امروز نقطه عطف مدیریتی من است  و من با مطالعه  این صحبتها را بیان می کنم چرا که بر اثرات این شرکت های تعاونی واقف هستم.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی گیلان استفاده از ظرفیت بانوان در شرکتهای تعاونی را مورد تاکید قرار داد  افزود: در دوران مدیریتی من اتفاقاتی که در واگذاری مسئولیت به بانوان رخ داد در طول ادوار گذشته بی سابقه بود چرا که من معتقدم زنان توانمند هستند.

ایزددوست  با اشاره به اینکه استارت تشکیل شرکت تعاونی شهرستان رشت از ۳ سال پیش زده شد افزود: من اقرار می کنم که خود در به سرانجام رساندن این تعاونی ناتوان بودم  و علی رغم حمایتهای فراوان مهندس لقمانی اما این توان به تنهایی در ایشان هم وجود نداشت.

وی در همین رابطه گفت: شکل گیری شرکت تعاونی توسعه عمران شهر ستان رشت محصول استفاده از ظرفیت افراد فرهیخته  استان است،  اعتقاد دارم تعاونی شهرستان رشت با هیات موسس متخصص یکی از بهترین شرکتها خواهد شد و به زودی برکات آن را شاهد خواهیم بود .

پورفخریان : لزوم باور و اعتماد به تشکلهای مردمی / تعریف الگوی اقتصادی بر مبنای مشارکت اجتماعی 

سید محسن پور فخریان نیز  در این مراسم باعرض تسلیت درگذشته یکی از خیرین جاودان گیلانی مرحوم ابریشم چیان اظهار داشت: فرهیختگان و بزرگانی چون ابریشم چیان , آرسن میناسیان و… در قلب شهر ماندگار خواهند ماند.

نماینده هیات موسس شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان رشت با اشاره به نقش و جایگاه تعاون در اقتصاد افزود: آنچه که در گفتمان و دیالوگ های کارشناسان  بسیار شنیده می شود نقش تعاون در توسعه اقتصادی است اما این هدف به دلایل گوناگون تاکنون محقق نشده است در اواخر دهه ۸۰ این موضوع کارشناسی شد و گروهی از کارشناسان وزارتخانه مرتبط با همکاری کمیسیون های مجلس قانونی را وضع کردند که یک قانون مترقی است و تمام آسیبهایی که در طی ۳۰ سال اخیر شرکتهای تعاونی با آن دست گریبان بودند را مدنظر قرار داده است.

وی گفت: این قانون در ۱۵ ماده و تبصره های ذیل در سال ۸۹ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید که در ماده ۱۴ آن اشاره شده است هیات وزیران باید اساسنامه شرکت تعاونی را طی مدت یکماه تصویب کند .

پورفخریان وجه تمایز شرکت تعاونی توسعه عمران با دیگر شرکتها را مورد بررسی قرار داد و افزود: شرکتی که قانون آن را مجلس تصویب کرده و اساسنامه آن به تصویب هیات وزیران رسیده است حتما با یک نگاه ویژه و عزم ملی تشکیل شده است.

نماینده هیات موسس شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان رشت تاکید کرد: عمده  تفاوت این شرکت با سایر شرکتها این است که عواید این شرکت به اهالی شهرستان و سهامداران می رسد. نمی توان در محیطی انحصاری و رانتی و یا به عبارتی بدون  تعامل به  توسعه رسید در نتیجه می توان  بسیاری از پروژه هایی را که امکان دارد  رانت زا باشند  به این شرکت واگذار کنند و این شرکت یک شرکت چند منظوره است که می تواند در حوزه های مختلف اجتماعی و اقتصادی و خدماتی ….ورود کند.

وی به حداکثر رساندن مشارکت آحاد جامعه در فعالیت‌های اقتصادی با تشویق بر همدلی اقتصادی را مورد تاکید قرار داد و  اظهار داشت: اگر قرار است که ایران در مسیر توسعه قرار گیرد باید به تشکلهای مردمی اعتماد کنیم تا بتوانیم  به اهدافی که در توسعه و عمران و آبادانی مدنظر ماست دست یابیم.

 

پورفخریان باتصریح براینکه  اعتماد، انسجام و مشارکت سه رکن اساسی سرمایه اجتماعی است افزود: اگر قرار است الگوی اقتصادی بر مبنای مشارکت اجتماعی تعریف شود باید موانع ها برطرف شود امروز گله مندی هایی در مورد عملکرد مالی شرکتها و برخی از مسولان وجود دارد بایددست در دست هم دهیم تا موانع بر داشته شود.

وی با بیان اینکه تاکنون ۵۲ شرکت تعاونی با عنوان توسعه و عمران در کشور شکل گرفته است تاکید کرد: در استان گیلان با تلاش و کوشش اداره کل تعاون و کار و رفاه اجتماعی در دو شهرستان شرکت توسعه و عمران شکل گرفته است شرکت تعاونی تالش بسیار فعال است .

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه