رفتن به بالا
  • شنبه - ۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۰
  • کد خبر : ۲۳۴۱۱
  • مشاهده :
چاپ این مطلب
به مناسبت 12 دی روز رشت :

معرفی جاذبه های گردشگری اطراف پیاده راه فرهنگی رشت

 رشت برای هر گردشگری بهترینها را دارد ,  که در این  یادداشت تنها به معرفی جاذبه های گردشگری اطراف پیاده راه فرهنگی توجه شده است؛  رشت  از مجموعه شهر هایی است که بسیاری از اولین ها و نخستین های   را در دل خود جای داده است؛که از این میان می توان به کتابخانه ملی رشت اشاره […]

 رشت برای هر گردشگری بهترینها را دارد ,  که در این  یادداشت تنها به معرفی جاذبه های گردشگری اطراف پیاده راه فرهنگی توجه شده است؛  رشت  از مجموعه شهر هایی است که بسیاری از اولین ها و نخستین های   را در دل خود جای داده است؛که از این میان می توان به کتابخانه ملی رشت اشاره کرد . این کتابخانه در پیاده راه فرهنگی رشت درمسیر  علم الهدی قرار گرفته است و از میدان شهرداری و سبزه میدان با کمی پیاده روی قابل دسترسی است.

رشت  شهری  پر جنب  جوشی است که ب رعکس بسیاری از شهرها تا پاسی از شب زندگی در آن جریان دارد و رستوران ها و  کافه ها و فروشگاه های این شهر میزبان شهروندان و گردشگران است. امروز پیاده راه فرهنگی رشت به مرکز شب زنده داری های خانواده ها و گردشگران مبدل شده است که شبها  گاری های  کباب های سنتی  عطری  و بویی دلپذیر به فضای آن می بخشد.

میدان شهرداری رشت و برج ساعت آن ؛ ساختمانهای قدیم پست و هتل ایران ، مجموعه بناهای میدان  شهرداری هستند که همه علاقه مندان به تاریخ باید آن را ببینند ؛ این بناهای تاریخی    در سالهای ۱۳۲۰ – ۱۳۰۴ احداث شده اند ، برج ساعت شهرداری که نماد شهر رشت محسوب می شود به هنگام زلزله مهیب و ویرانگر گیلان در سال ۱۳۶۹ ویران شده بود که چندی بعد به صورت سابق بازسازی شد و و این بناها ی تاریخی امروز در مرکز پیاده راه فرهنگی رشت قرار دارند.

در محله استاد سرای شهر رشت که در مجاورت پیاده راه فرهنگی قرار دارد خانه ای  است  که تاریخ و هویت ایستادگی گیلانی ها در مقابل استکبار  را در دل خود گنجانیده است ,  خانه  یونس استادسرایی معروف به میرزا کوچک خان از مبارزان انقلاب مشروطه و رهبر جنبش جنگل, مردی که به عنوان نماد مبارزه علیه بیداد و ستم در دل ایرانیان ماندگار شده است .

ورودی بازار سنتی رشت از سمت دیگر پیاده راه  است بازاری که نبض و شاهرگ اقتصادی و نمونه بارزی از خصوصیات اجتماعی و فرهنگی شهر رشت است ؛ قدمت تاریخی بازار رشت را حدود ۲۵۰ سال عنوان می کنند که حریق سال ۱۳۳۰ منجر به از بین رفتن  هزار دکان در کاروانسرای آن  شد   این بازار راسته ای مرکب از سه یا چهار کوچه تنگ و موازی نیز می باشد  و معمولا هر معبر مختص یک صنف است که ازاین میان می توان به راسته مسگران، زرگران، بلور فروشان و.. اشاره کرد .

از کوچه و پس کوچه های این بازار از مسیر ساغریسازان و یا از سمت پیاده راه فرهنگی به سمت زرجوب   به راحتی می توان خود را به بقعه خواهر امام رساند   این بقعه  منسوب  به  «فاطمه اخری» دختر موسی کاظم (ع) و خواهر امام رضا (ع) است  و یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری مذهبی  شهر رشت به شمار می رود.

سمانه صادق کسمائی

انتهای پیام /

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه