رفتن به بالا
  • پنجشنبه - ۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۱
  • کد خبر : ۲۳۳۶۷
  • مشاهده :
چاپ این مطلب

افزودن رنج بیماران در مراکز درمانی دولتی با هزینه‌های گزاف بیمه سلامت

افزایش تعرفه خدمات درمانی در مراکز دولتی و چند نرخی دریافت کردن هزینه‌های در مراکز از جمله مواردی است که دریافت‌کنندگان خدمات درمانی را با رنج همراه کرده و نیاز است قانون‌گذاران با جدیت بیشتری طرح تحول سلامت را موردبازنگری قرار دهند. به گزارش عصرصادق ؛ طرح تحول نظام سلامت از جمله برنامه‌های مثبت در […]

افزایش تعرفه خدمات درمانی در مراکز دولتی و چند نرخی دریافت کردن هزینه‌های در مراکز از جمله مواردی است که دریافت‌کنندگان خدمات درمانی را با رنج همراه کرده و نیاز است قانون‌گذاران با جدیت بیشتری طرح تحول سلامت را موردبازنگری قرار دهند.

به گزارش عصرصادق ؛ طرح تحول نظام سلامت از جمله برنامه‌های مثبت در دولت یازدهم بود که با اقبال عمومی مردم مواجه شد و همچنان نیز مردم از آن به‌عنوان یک طرح موفق نام می‌برند.

طرحی که توانست در قالب نظام پزشک خانواده و ارجاع در وقت و هزینه درمان تأثیرگذار باشد و از طرفی دیگر تحمیل هزینه‌های سنگین سلامت را از دوش مردم، از جمله قشر متوسط و ضعیف جامعه بردارد.

آنچه امروزه موجب نارضایتی مردم از وضعیت بهداشت و درمان شده نابسامانی در پرداخت تعرفه‌های هزینه درمان است که هر مرکز درمانی با یک نوع تعرفه خدمات ارائه می‌دهد و با بررسی در مراکز درمانی استان‌های کشور نوسانات دریافت تعرفه‌های درمان به‌صورت محسوس مشاهده می‌شود.

به نظر می‌رسد دولت در ادامه اجرای طرح تحول نظام سلامت نتوانسته مدیریتی صحیحی در آن داشته باشد و باسیاست‌های نابجا طرح میلیونی نظام سلامت را بیمار کرده است و خود نیز باید راهی برای درمان آن بیابد.

ذبیح نیکفر در رابطه با افزایش چند برابری تعرفه خدمات سلامت در گیلان اظهار می‌کند، چون منابع کافی برای درمان در طرح تحول سلامت وجود ندارد مجدداً دانشگاه علوم پزشکی به حالت اولیه خود برگشته و همچون گذشته تعرفه‌ها را اعمال می‌کند.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از تذکر مجلس به مقام عالی وزارت بهداشت و ارائه توضیح درباره طرح تحول سلامت و افزایش دو برابری خدمات درمانی در مراکز دولتی خبر داده و گفته تذکراتی را نمایندگان مجلس شورای اسلامی در قالب سؤال، تذکر وسؤال از وزیر مطرح کرده‌اند و خواسته‌اند در این راستا توضیحاتی را ارائه کنند و باید منتظر ماند تا ببینیم چه توضیحاتی را در این راستا ارائه می‌کنند.

این در حالی هست که این طرح سال‌ها با رضایت کامل مردم اجرا شده و اینکه گفته می‌شود منابع کافی در رابطه با آن وجود ندارد برای مردم قابل‌پذیرش نیست و ممکن است کمی ابهام‌برانگیز هم باشد‌.

باید خود نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بررسی لایحه بودجه ۹۷ نسبت به طرح تحول نظام سلامت بازنگری اساسی داشته باشند و راهی برای برون‌رفت مشکلات آن بیابند.

محمدحسین قربانی، نماینده مردم آستانه‌اشرفیه و نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز در این رابطه با تأکید بر اینکه باید نحوه پرداختی طرح تحول سلامت از جیب مردم، بالا رفتن تعرفه‌ها و مدیریت کردن منابع موردبازنگری قرار بگیرد، مدعی است ۱۵ هزار میلیارد تومان بیمه‌ها به مراکز درمانی بدهکار هستند و کمبود منابع باعث شده تا بیمه سلامت فضای نامطلوبی را برای بیماران ایجاد کند.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه حدود ۳۲ میلیون نفر از ظرفیت بیمه در حال استفاده هستند درحالی‌که ریالی پرداخت نمی‌کنند، معتقد است که افراط‌وتفریط‌ها در بیمه سلامت مشهود بوده و باید به‌گونه‌ای مدیریت شود که مردم بیش از آن مضطرب نشوند.

وی با اینکه مردم گیلان سهم بالایی را در حال حاضر برای دریافت خدمات درمانی به مراکز پرداخت می‌کنند اما قربانی اذعان دارد که مردم باید درصدی از بیمه را درمان پرداخت کنند چون در هیچ جای دنیا درمان به‌صورت صد درصد رایگان نیست بلکه حداقل اعتباری را در دنیا به‌عنوان سوبسید درمان در نظر می‌گیرند.

به گفته وی در حال حاضر ۸ میلیون از ۳۲ میلیون نفر تحت پوشش بیمه، حتی ۱۰ درصد ابتدایی برای بیمه شدن را هم پرداخت نمی‌کنند و منابع کشور محدود هست و باید نظارت بر طرح تحول سلامت بیشتر نیز شود.

منوچهر جمالی، نماینده مردم رودبار و عضو دیگر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با ارزشمند خواند طرح تحول سلامت، آن را نیاز ضروری برای مردم می‌داند و می‌گوید حذف آن به‌هیچ‌وجه به نفع مردم نیست.

وی معتقد است هزینه بهداشت و درمان در کشور در مقایسه با کشورهای توسعه‌یافته و پیشرفته بسیار کم است و باید بیشتر نیز بشود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه درگذشته مردم برای تهیه وسایل و تجهیزات پزشکی همگی باید به بیرون از بیمارستان مراجعه می‌کردند، گفت: مردم درگذشته برای حساب‌وکتاب هزینه بیمارستان‌ها عاجز می‌ماندند چون هزینه درمان بسیار بالابود و حتی مواردی هم بوده که خانواده‌ها به دلیل نداشتن تمکن مالی اجساد خود را در بیمارستان‌ها گرو نگه می‌داشتند.

جمالی بابیان اینکه طرح تحول نظام سلامت با همه مزایا، نقیصه‌ای هم دارد، افزود: اگر آنچه را که قانون در برنامه پنجم تصریح داشت تا در برنامه پنجم نظام خانواده، سیستم ارجاع و پرونده و کارت‌های الکترونیکی سلامت را برای همه مردم در نظر می‌گرفتیم، جلوی بسیاری از هزینه‌های اضافه گرفته می‌شد.

باید هزینه‌های اضافی ناشی از اضافه‌کارهایی که درمان ایجاد می‌شود با مکانیزه کردن نظام سلامت کاهش پیدا کند چون ضعف‌های اندک در نظام سلامت موجب می‌شود تا میزان خدمات از سبد بیمه ضعیف شود و اگر توان بیمه نیز در درمان کاهش پیدا کند، یقیناً پاسخ صحیحی در رابطه با درمان ندارد و مطالبه برای بیمارستان‌ها ایجاد می‌کند.

با توجه به اینکه بیمارستان‌ها نمی‌توانند کار خود را تعطیل کنند و چون در قبال خدمات ارائه‌شده از بیمه چیزی هم دریافت نمی‌کنند، بدهکار می‌شوند و اکنون علاوه بر گیلان بسیاری از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با مشکل مشابه گیلان مواجه هستند.

ناگفته نماند همچنان بخشی از هزینه درمان توسط بیمه سلامت پرداخته می‌شود اما جدای اینکه این بیمه بسیاری از بیماری‌های خاص را تحت پوشش قرار نمی‌دهد با چند تعرفه‌ای و گران دریافت کردن هزینه درمان رنج مریض داری را افزوده و نیاز به جراحی دیگری دارد./فارس

انتهای پیام/

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه