رفتن به بالا
  • پنجشنبه - ۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۹
  • کد خبر : ۲۳۳۶۴
  • مشاهده :
چاپ این مطلب

استان گیلان در ترویج زایمان طبیعی پیشتاز است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: استان گیلان از آغاز طرح ترویج زایمان طبیعی در مادران باردار، پیشقدم و جزء استان‌های پیشتاز کشور بوده است. به گزارش عصرصادق؛  شاهرخ یوسف زاده چابک پیش از ظهر امروز در  نخستین جشنواره زایمان طبیعی که در مرکز آموزش و درمانی الزهرا(س) رشت اظهار داشت: با آغاز طرح تحول سلامت در […]

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: استان گیلان از آغاز طرح ترویج زایمان طبیعی در مادران باردار، پیشقدم و جزء استان‌های پیشتاز کشور بوده است.

به گزارش عصرصادق؛  شاهرخ یوسف زاده چابک پیش از ظهر امروز در  نخستین جشنواره زایمان طبیعی که در مرکز آموزش و درمانی الزهرا(س) رشت اظهار داشت: با آغاز طرح تحول سلامت در کشور و ضرورت توجه و ترویج زایمان‌ طبیعی در مادران، استان گیلان در این امر پیشقدم بوده و از استان‌های برتر در این زمینه شناخته می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان تصریح کرد: در سال‌های گذشته و قبل از اجرای طرح تحول سلامت در کشور، شاهد افزایش آمار سزارین در کشور و در استان بودیم اما با اجرای این طرح شاهد افزایش بسیار چشم‌گیری در استقبال مادران از روش زایمان طبیعی هستیم.

وی ابراز داشت: به غیر از تعدادی از عمل‌های سزارین که انجام آن‌ها به نوعی اجتناب ناپذیر است، غالب این جراحی‌ها ضرورتی نداشته است به‌طوری که در تمام جهان این قضیه پذیرفته شده و برای تشویق مادران باردار جهت انجام زایمان طبیعی برنامه‌های زیادی تدارک دیده شده است.

یوسف زاده خاطرنشان کرد: حوزه فعالیت‌های پزشکی و درمانی معمولا به گونه‌ای است که فرد به یاد مصائب، آلام و درد و رنج ناشی از بیماری می‌افتد اما در این میان تنها عمل زایمان است که موجبات شعف و شادمانی خاصی را برای همه افراد خانواده  و فرد مورد نظر در جامعه ایجاد می‌کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان بیان داشت: زایمان یک روند طبیعی در زندگی انسان و در کل جهان آفرینش است به همین خاطر نیز باید این روند به طور کاملا خودکار پروسه خود را طی کرده و اتفاق بیافتد تا شاهد سلامت و ایمنی روحی و روانی بیشتر در مادران وامنیت خاطر نوزاد باشیم.

وی برنامه های آگاهی بخشی به مادران باردار را برشمرد و اعلام کرد: درد زایمان، طبیعی است و یکی از مسائلی که مادران را به‌سمت جراحی سزارین سوق داده همین عامل است اما با پیشرفت علم وتکنولوژی و اعمال روش‌های متعدد این کار می‌تواند به گونه کاملاً بی‌درد انجام گیرد.

یوسف‌زاده مهارت افراد متخصص را مهم خواند و خاطرنشان کرد: اطمینان مادران باردار و خانواده‌ها از تخصص ومهارت بالای افرادی که در این زمینه خدمات‌رسانی‌های لازم را انجام می‌دهند کمک بسیار شایانی در تشویق آنان برای انجام زایمان طبیعی است.

وی به بهبود فضاهای موجود برای انجام زایمان طبیعی اشاره کرد و گفت: فضا و محیط مناسب برای این کار نقش بسیار موثری در ترویج آن دارد و برای این کار طی اجرای برنامه جامع، از سال گذشته ۱۰ بلوک زایمانی به‌صورت همزمان کار خود را در استان آغاز کرده‌اند.

یوسف‌زاده شرایط خاص و ویژه این بلوک های زایمانی را برشمرد وابراز داشت: تعداد ۵ بلوک زایمانی با شرایط کاملاً خاص و ویژه در بیمارستان های دولتی استان ایجاد شده وبه سبب آن خانواده فرد مورد نظر و همسر زن باردار می تواند در کنار وی حضور مداوم داشته باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در مورد آمار مرگ مادران باردار عنوان کرد: در سال ۹۴ تعداد ۷ مورد مرگ مادران باردار به دلایلی مانند تومور مغزی رخ داده و عارضه ناشی از بارداری در وقوع آن نقشی نداشته که این آمار در سال ۹۵ به تنها یک مورد کاهش پیدا کرده است.

وی طی کردن پروسه زایمان را مهم خواند و تصریح کرد: باید در مورد مباحث فیزیولوژیکی زایمان طبیعی تبلیغ و اطلاع رسانی بیشتری انجام شود زیرا با انجام جراحی سزارین علاوه بر آسیب‌هایی که برای فرد دارد بسیاری از هورمون‌های موثر ومهم که در شیر مادر جریان دارد به نوزاد انتقال نمی‌یابد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه