رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۸
  • کد خبر : ۲۳۱۴۴
  • مشاهده :
چاپ این مطلب
شهردار رشت در نشست علمی،تخصصی شهرسازی مطرح کرد

شهروندان متعلق به بافت های قدیمی به محلات دیگر کوچ کرده اند

نشست علمی تخصصی شهرسازی با رویکرد بافت های قدیمی و تاریخی با حضور شهردار رشت در دانشگاه گیلان برگزار شد. به گزارش  عصرصادق به نقل از اداره اطلاع رسانی مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت، در این نشست مهندس سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور، دکتر ترانه یلدا محقق و پژوهشگر […]

نشست علمی تخصصی شهرسازی با رویکرد بافت های قدیمی و تاریخی با حضور شهردار رشت در دانشگاه گیلان برگزار شد.

به گزارش  عصرصادق به نقل از اداره اطلاع رسانی مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت، در این نشست مهندس سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور، دکتر ترانه یلدا محقق و پژوهشگر و جمعی از اساتید دانشگاه و دانشجویان نیز حضور داشتند.

دکتر نصرتی شهردار رشت در این مراسم اظهار کرد: رشت یک شهر تاریخی و با هویت است و آثار و بناهای تاریخی زیادی دارد.

شهردار رشت با اشاره به مشکلات مدیران شهری در حفظ و حراست بافت های تاریخی بیان کرد: در شهر قزوین چالش های موجود در حفظ بناهای تاریخی را شناسایی و به رفع موانع موجود پرداختیم.

شهردار رشت با بیان اینکه باید بپذیریم داشتن هویت برای شهرها یک تفاوت است مطرح کرد: باید به ارزش بناهای تاریخی پی ببریم و نباید ساده نگاه کنیم و سهل انگارانه دست به تخریب آن بزنیم.

وی اذعان داشت: مدیران دستگاه های دولتی و مدیریت شهری شرایط انگیزشی را به وجود نیاورده اند که از تک بناهای تاریخی استفاده کنیم و از آن ها بهره وری اقتصادی ببریم.

شهردار رشت از احیای ۸۰۰ خانه قدیمی توسط دست اندرکاران کاشان خبر داد و گفت: این خانه ها توسط مجمع جهانی شهرهای اسلامی شناسایی و ۴۰۰ خانه توسط بخش خصوصی احیا شد.

 

دکتر نصرتی با اشاره به اینکه قزوین یک شهر نیمه خشک محسوب می شود گفت: در قزوین ۱۸ قنات داشتیم و ۸ رشته قنات را احیا کردیم و با احیای قنات ها تا حدودی مشکل کم آبی حل شد.

وی ابراز داشت: همچنین ۶ هزار هکتار باغستان سنتی ایجاد شد که از سیلاب ها و باد غالب جلوگیری می کرد.

شهردار رشت با بیان اینکه شهروندان به بافت های تاریخی به عنوان محدودیت نگاه می کنند عنوان داشت: در بسیاری از بافت های فرسوده منازل شهروندانی که متعلق به آن بافت هستند تخلیه شده و به مکان های دیگر مهاجرت کرده اند.

 

دکتر نصرتی مطرح کرد: باید تحقیق و پژوهش لازم را انجام دهیم که شرایط اقتصادی شهروندان بافت تاریخی چگونه باشد تا بافت های تاریخی حفظ شود.

وی ظرفیت رشت را به لحاظ دارا بودن بناهای تاریخی و کاروانسراها و تک بناها دارای یک ظرفیت بالا عنوان کرد و افزود: چقدر به این بناها توجه کردیم؟ چه قدر شرایط لازم را برای بخش خصوصی فراهم کردیم تا آن ها را احیا کند و چقدر از ظرفیت ۳۶ میلیون گردشگر ورودی استفاده کردیم.

شهردار رشت در ادامه افزود: چقدر سعی کردیم جذابیت در بناهای تاریخی به وجود آوریم و آنها را به گردشگران معرفی کنیم؟

دکتر نصرتی مطرح کرد: بازار صدرالسلطنه قزوین تا ۱۰ سال گذشته یک مخروبه بود ولی اکنون احیا شده و برنامه های فرهنگی زیادی در آن انجام می شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: باید میراث های سپرده شده به ما از نسل های گذشته را امانتداری کنیم و با اقتدار به نسل آینده منتقل کنیم.

 

رئیس دانشکده معماری و هنر دانشگاه گیلان : بافت تاریخی، هویت و تمدن یک شهر است

دکتر عظیمی رئیس دانشکده معماری و هنر دانشگاه گیلان نیز در این نشست اظهار کرد: یکی از مسائل مهمی که شهرهای بزرگ با آن مواجه هستند حفاظت و حراست از بناهای تاریخی است.

وی افزود: در کشورهای پیشرفته بافت های تاریخی حفظ می شوند ولی در جهان سوم به بافت های تاریخی کمتر توجه شده و در بسیاری از موارد بناهای تاریخی بر اثر غفلت از بین رفته اند.

رئیس دانشکده معماری و هنر دانشگاه گیلان بافت های تاریخی یک شهر را هویت و تمدن آن عنوان کرد و گفت: وقتی آثار تاریخی خود را حفظ کنیم در واقع به هویت و گذشته خود توجه کرده ایم.

 

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور : شهر رشت شهر اولین ها است و هرچه قرار است در آینده رخ دهد ابتدا در رشت اتفاق می افتد

مهندس سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور در این نشست اظهار کرد: شهر رشت شهر اولین ها است و هرچه قرار است در آینده رخ دهد ابتدا در رشت اتفاق می افتد.

وی شهر را لباسی به قامت مدنیت تعریف کرد و افزود: هنگامی که مدنی زندگی می کنیم مناسبات ما مدنی می شود.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور با بیان اینکه در آستانه بهار شهرنشینی هستیم و هنوز وارد آن نشدیم گفت: تا ۱۰ الی ۱۵ سال آینده شهرنشین خواهیم بود و حال ما به لحاظ مدنی خوب خواهد شد.

بهشتی ابراز داشت: در سال ۸۳ هنگامی که عضو هیات مدیره سازمان زیباسازی شهرداری تهران بودم پیشنهاد مناسب سازی پیاده روها را مطرح کردم و اکنون پیاده رویی در تهران وجود ندارد که در لیست مناسب سازی قرار نگرفته باشد.

دکتر ترانه یلدا : در سال های گذشته به بناهای تاریخی بی اعتنایی شده است

دکتر ترانه یلدا محقق و پژوهشگر برجسته کشور نیز در این نشست شهر رشت را شهر اولین ها و دارای بناهای قدیمی بسیار قلمداد کرد.

وی از اقدام دکتر نصرتی در زمان تصدی شهرداری قزوین برای احیای بازار صدرالسلطنه قدردانی کرد و گفت: متاسفانه در سال های اخیر به بافت های تاریخی کشور بی اعتنایی شده است.

دکتر یلدا تاکید کرد: هربنایی که خوب ساخته شده میراث محسوب می شود و میراث لزوما به قدیمی بودن نیست و حتی اگر بنایی به مدت ۶۰ سال قبل ساخته شده و زیبا است می تواند میراث ما باشد و باید در حفظ آن بکوشیم.

این محقق و پژوهشگر خاطرنشان کرد: نباید فکر کنیم که فقط بناهایی که متعلق به قاجار هستند دارای ارزشند و بنایی که قدیمی نشده ارزشی ندارد.

دکتر یلدا عنوان داشت: در رشت به بناهای تاریخی بی اعتنایی شده و بسیاری از بناها فرسوده شده اند و پیش از این به طور مثال در ساغریسازان رشت بهاری از مرمت و احیا مشاهده نشده است

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه