رفتن به بالا
  • پنجشنبه - ۲۳ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۱
  • کد خبر : ۱۵۰۶۹
  • مشاهده :
چاپ این مطلب
سجاد عزیز پور:

لزوم تشکیل صنف برای هنرمندان نمایش گیلان/اهتمام مسئولان به رفع حداقل های مشکلات زندگی هنرمندان

گفتگو با سجاد عزیزپور ، بازیگر  نقش میرزا کوچک خان جنگلی در نمایش های نهضت جنگل  را در  ادامه می خوانید: لطفا از خودتان بگوید از کجا شروع کردید و از چه سالی وارد عرصه هنر شدید؟ کارمند آموزش و پرورش و مدیر کانون فرهنگی تربیتی هستم  و دقیقا فعالیتهای هنری ام در سنین نوجوان […]

گفتگو با سجاد عزیزپور ، بازیگر  نقش میرزا کوچک خان جنگلی در نمایش های نهضت جنگل  را در  ادامه می خوانید:

میرزا

لطفا از خودتان بگوید از کجا شروع کردید و از چه سالی وارد عرصه هنر شدید؟

کارمند آموزش و پرورش و مدیر کانون فرهنگی تربیتی هستم  و دقیقا فعالیتهای هنری ام در سنین نوجوان از همین کانون های فرهنگی تربیتی آغاز شد و با رشد سنی، رشد هنری من نیز روند صعودی داشت.

سالهای بعد از خدمت سربازی چند فیلم کوتاه و چندین نمایش بازی کردم که در سال۸۸ کارگردانی به نام ثارلله کیانی برای اجرای پرفورمنس میرزاکوچک جنگلی به دنبال بازیگری بود تا از نظر چهره و فیزیک جسمی به میرزا نزدیکترین شباهت را داشته باشد.

بنده برای این امر مهم انتخاب شدم و این نقطه ی عطفی بود که خیلی جدی تر به اسطوره ی بومی ملی میرزاکوچک خان بپردازم و همه جانبه در مورد زندگی و هفت سال مبارزاتش تحقیق کنم.

آنقدر  دلاوریها و رشادتهای مردان جنگلی عمیق و بزرگ بود که هر روز هفت سال نهضت؛ نمایش و اجرایی جداگانه را لازم داشت ؛ درابتدا با چهار نفر شروع کردیم و بتدریج گروه بزرگی با بیش از ۴۰بازیگر جوان و پیشکسوت و تیم فنی تحقیق و تولید متن تشکیل دادیم و نام گروه مان مثل روزهای سخت آذر ،یازده آذر لقب گرفت که عنوان اجرای بزرگترین نمایش خیابانی کشور از آن گروه ما شد.من در همه ی این سالها به عنوان سرپرست و کارگردان گروه و مهمتر از همه بازیگر نقش میرزا مسئولیت مهمی برعهده داشتم که امروز و هنوز ادامه دارد و گروه بزرگ یازده آذر به غیر از مسئولیت مهمش در نشان دادن و معرفی اسطوره ی بزرگ گیلان ، به اجرا و تولید نمایشهای صحنه ایی و خیابانی با موضوعات دیگر نیز پرداخته و درجشنواره های مختلف تئاتر شرکت می کند.

میرزا

در مورد شخصیت میرزا و نقشی که ایفا می کنید برای مخاطبان توضیح دهید.

میرزا و یارانش هفت سال تمام برای نجات گیلان از دست بیگانگان جنگیدندو انواع تهمت ها و ظلم هارا با پناه گرفتن به دل جنگلها و به دور از خانواده بدوش کشیدند. به طوری که اشغالگران روس و انگلیس از دلاوری های جنگلی ها درمانده شده بودند و در تمام جنگهایی که با جنگلی ها داشتند شکست میخوردند.آنها از هرحیله ایی برای به زانو درآوردن میرزا و یارانش استفاده کردند که نتیجه نداد.پیروزی های  چشمگیر جنگلی ها آنها را وحشت زده کرده بود و آخرین حیله ی آنها نفوذ در بین اردوی جنگلی بود که با این حربه و تفرقه داخلی بین یاران جنگلی توانستند اتحاد بین آنها را به هم زده و نهضت پس از هفت سال مبارزه تن به تن با خیانت یاران از هم فرو پاشید. بازی کردن نقش میرزا و حس نزدیکی که من به او دارم یکی از بزرگترین الطاف خداوند به من بوده که امیدوارم بتوانم این موهبت الهی و مسئولیت بزرگ را به خوبی به سرانجام برسانم تا با دیدن من در شمایل میرزا، نسل جدید مشتاق، شناخت بیشتری از سردار جنگل پیداکنند.

میرزا

مشکلات نمایش گیلان چه چیزهایی هستند؟

نبود امکانات اولیه برای اجرای نمایش از قبیل (بودجه ی مختص به تئاتر،نداشتن صنف تئاتر، کمبود سالن اجرای نمایش، عدم دسترسی منابع مطالعاتی لازم برای ارتقای کیفی هنرمندان تئاتر،….)است که باعث شده حال روحی و جسمی نمایش استان خوب نباشد.

چه پیشنهادی برای ارتقای تئاتر گیلان دارید؟

پرهیز از کپی برداری های نامانوس با فضای بومی ،و پرداختن به آثار اصیل ایرانی اسلامی منطبق با بوم زیست هنرمندان ما و رواج هویت ایرانی اسلامی با استفاده از ابزار هنر نمایش و توجه ی مسوولین به دغدغه های هنرمندان ورفع کمبودها و امکانات اولیه

اگر قرار است اتفاقی برای تئاتر و نمایش استان روی دهد دوست دارید آن اتفاق چه چیزی باشد؟

21-1

تشکیل صنف برای هنرمندان نمایش استان فکر می کنم ضروری ترین اتفاق برای نمایش استان باشد و پس از آن اتمام پروژه تئاتر شهر رشت که خیلی از مشکلات پیش روی نمایش استان با تئاتر شهر رشت بحمدالله حل خواهدشد.

دوست دارید با کدام کارگردان ها کار کنید؟ (سطح استانی و ملی)

به نظرم کارکردن با هر کارگردانی که کار بلد باشد و اخلاق حرفه ایی رو در کار رعایت کند  آرزوی هر بازیگری  کارکردن با او است و در کشور کارگردانان کاربلد و منصف زیاد هستند و نام بردن چندتا از آنها اجحاف بر بقیه است.

چه چیزی ذهن شما را مشغول می کند و یا مهم ترین دغدغه هنرمندان از نگاه شما چیست؟

13-1

بهادادن به هنرمندان که مهمترین و اصلی ترین شهروندان هر جامعه ایی هستند که با استفاده از ابزار هنری که در اختیار دارند می توانند فرهنگ جامعه را ارتقا بدهند. دیده شدن هنرمندان نمایش و برداشتن حداقل های مشکلات زندگی آنها می واند گام مهمی در تبدیل ناهنجاریهای اجتماعی به هنجارها شود که با توجه به هجمه ی عظیم فرهنگ غربی در کشور و نبود جایگزین های مناسب بومی و ملی برای نوجوانان و جوانان کشور، بهترین و نزدیکترین راه ،ارزش گذاری مناسب برای هنرمندان ارزشی داخل کشوراست تاجامعه ایی ایمن و فرهنگی غنی داشته باشیم.

دوست دارید این مصاحبه با چه متنی به پایان برسد؟

روزگاریست که سودای بتان دین منست….غم اینکار نشاط دل غمگین من است….دیدن روی تورا دیده ی جان بین باید…وین کجا مرتبه ی چشم جهان بین منست…(حافظ)

میرزا

فرهنگسرای مجازی رشت

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه